Yapay görme ile bozuk ve çürük ürün kontrol ve tasnif uygulamaları

    MEVIS Classification ile üretim hattında gerçek zamanlı bozuk ve çürük ürünleri ayırabilirsiniz.

    MEVIS Sistemine örnekleme ile birden fazla (hatta yüzlerce) sağlam ve bozuk ürünler tanıtıldığında, artık hangi ürünün sağlam hangi ürünün bozuk yada çürük ürün olduğunu analiz edecektir.

    MEVIS örneklediğiniz ürünleri yapay zeka algoritmaları ile tasnif edeceğinden, hiç örneğini vermediğiniz bir hatayı, birden fazla hatanın aynı üründe gelmesi durumunu yada benzer hataları öğrenerek sağlam ve istenmeyen ürünleri bulacaktır.

    MEVIS Sistemi, ürünlerinizin doğruluğunu (kırık, eksik yada hatalı) analiz ettikten sonra, ürünlerin ve yabancı cisim yada farkı ürünlerin merkez koordinatlarını, belirlediğiniz bir referansa göre açılarını herhangi bir iletişim arabirimini (Ethernet, CANBus, Modbus, RS232, RS485 vb..) kullanarak robotunuza yada robot işlevi görecek olan otomasyon sistemine aktarır.

    Bu sayede, ürünlerinizi toplayıp paketleyebileceğiniz gibi, hattınıza yanlışlıkla karışmış diğer ürünlerinizi ve yabancı cisimleri de ayırt edip toplayabilirsiniz. Örnek olarak çekirdek üretim tesisinde, ürünlerinizin arasına karışmış taş, çöp gibi ürünleri yada bozuk ve çürümüş ürünleri ayıklayıp esas ürüne geçiş iznini sağlayabilirsiniz.

    Küçük ve fazla adetli ürünlerin ayıklanması ve toplanmasını PACKEXS Robotları ile yapabilirsiniz. Çok yüksek hızlarda çalışan sistem saatte 1 tona varan yüksek porformansı ile ürünlerinizi (çekirdek, nohut, fındık vb) ayrıştırma yapabilmektedir.

    MEVIS ayrıştırdığı ürünlere ait hatta sağlam geçen ürünler bile görüntüleri resim dosyasında saklanabilmekte, parametre ve risk durumlarını database ile ilişkilendirildiğinde veri olarak depolayabilmektedir.

    MEVIS çok fazla bozuk ve istenmeyen ürün akması durumunda bir konveyörün hızını azaltıp çoğaltabilir. Bunu Digital ve Anlog I/O birimini USB portuna bağlayarak çözebildiğiniz gibi daha karmaşık uygulamaları PLC ile MEVIS’i ilişkilendirip de çözebilirsiniz.

    PACKEXS Robotları MEVIS Classification uygulaması ile yönlendirilmektedir.

    PACKEXS Robotları ile,

    ● Ürün toplama,
    ● Ürün paketleme,
    ● Yabancı cisim toplama,
    ● Ürün ayrıştırma ve hizalama,
    ● Parça montajı,
    ● Boyama,
    ● Su jeti ve Lazer kesim işlemleri,
    ● Hafif talaşlı imalat,
    ● Delik delme, zımparalama ve silme
    proseslerini yapay görme teknolojisi ile birleştirerek kullanabilirsiniz.
    PACKEXS Robotları ile ilgili ayrıntıları Robotik Sayfamızdan inceleyiniz.